Aktivity

Deštné v Orlických horách nabízí mnoho možností sportovního i kulturního vyžití, a to v podstatě v jakékoliv roční době. Každá část roku zde má svoje specifika, každá dokáže něčím zaujmout a vždy má co nabídnout. Ať již to jsou pěší túry, hledání hub, cykloturistika, výlet do lázeňského města, lyžování a tak podobně.

Jaro v Orlických horách

Je často vyhledáváno milenci a „dříve narozenými“, kteří se nechávají okouzlit pozvolně se probouzející přírodou. Často je toto období vyhledáváno i různými zájmovými či profesními skupinami pořádajícími u nás své workshopy, školení, či semináře.

Léto v Deštném

Nedjteplější část roku je především ve znamení pěší turistiky a cykloturistiky. K výletům do přírody a za poznáním láká nejen hlavní hřeben s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1101 m.n.m.) a s oblíbeným cílem turistů, chatou Na Šerlichu, ale také desítky kilometrů značených turistických tras a cyklotras v podhůří. Zde si můžete vychutnat zalesněnou krajinu, kterou lemují horské stráně, louky, pole a malebné vesničky v okolí. Pro rozptýlení či zkoušku vlastních dovedností lze využít kupříkladu místní lanový park a jiné adrenalinové aktivity

Podzim u Supa

K nejhezčím obdobím na horách patří jednoznačně babí léto postupně přecházející v podzim, kdy Vás pestrá paleta přírodních barev doslova pohltí. Nikoliv náhodou se právě v této době sjíždějí do obce umělci a výtvarníci, aby čerpali z bohaté studnice podzimní horské inspirace. V případě nepříznivého počasí se nabízí možnost udělat si výlet do lázeňského města Kudowa-Zdrój (www.kudowa.pl) na polské straně hranic, kde si lze užít klidných procházek po kolonádě, objednat si různé léčebné procedury nebo si užít vícero vodních atrakcí.

Zimní hory

Nejchladnější část roku láká do Deštného snad nejvíce turistů. Přímo v katastru obce najdete Skicentrum Deštné v Orlických horách a v blízkém okolí najdete i další samostatné vleky (přehled na www.region-orlickehory.cz/../lyzovani). Komu by ani ti nestačilo, může využít snadno dostupný Skiareál Zieleniec nacházející se nedaleko na polské straně Orlických hor nebo rovněž snadno dostupné Ski centrum Říčky

Deštné a jeho okolí platí také za ráj pro běžkaře, jelikož zde najdete hned několik desítek kilometrů pravidelně udržovaných běžeckých tratí či okruhů různé délky a náročnosti. V blízkosti naší chalupy se rovněž nachází první osvětlený okruh pro běžkaře (délka 4,5 km), který najdete v Orlickém Záhoří (mapy.cz). Pro zkušené a odvážné se nabízí i různé možnosti přepravy autobusem a vlekem na jeden z vrcholů s perspektivou celodenního putování po hřebeni zpět do Deštného. Fantazii a touze po dobrodružství se meze nekladou.